tilbage til forsiden
                             Vinteren 2007- 2008
                                                   Spanien
                                               
 
                         Vinterophold på Camping VILANOVA PARK
Som det nok fremgår af vore andre rejsebeskrivelser plejer vi ikke at ligge fast på en plads, eller et sted, så længe af gangen, men af flere grunde, ville vi netop i år prøve at forlade Danmark og den mørke tid som Vinteren ofte er, så vi pakkede Campingvognen med lidt andet og mere end vi ellers gør, og d. 29. november drog vi sydpå, - med Spanien som mål - nærmere bestemt ca. 50 km. syd for Barcelona - til byen.: Vilanova i la Geltrú, som den hedder - da den er "vokset sammen" af de 2 Byer.
Campingpladsen vi havde udset os hedder.: Vilanova Park - og vi har gennem årene læst om den på flere hjemmesider - så nu skulle den prøves.
                      Kort beskrivelse af udrejsen
afrejse 29/11-07
Første stop på turen ned blev lidt nord for Hamborg med en overnatning p.g.a privat ærinde - og derefter fortsatte vi næste dag mod Bremen - hvor vi havde bestemt en enkelt overnatning i Lengerich - på "Camp. Sonnenhügel".

Vi blev der dog 3 dage - dels er det en dejlig Plads - dels blev det voldsom blæst da vi dagen efter ville fortsætte - og endelig væltede regnen ned 3. dagen - og da vi ikke havde noget at skynde os efter, ja, så blev vi der.
Vi benyttede så den ene dag til at besøge Julemarkedet i Byen - det er virkelig noget Tyskerne kan - lave disse Julemarkeder - det er bare så hyggeligt og stemningsfyldt - noget man kan blive i rigtig Julehumør af.
Aftnerne hyggede vi med Dansk TV - gode Film - og underholdning.
3/12-07 videre..
Da regnvejret og blæsten stilnede af, fortsatte vi sydpå, hvor næste overnatning skulle være på grænsen mellem Tyskland og Luxemburg, på den Tyske side - på Camp. "Alter Bahnhof" - den plads har vi så været på 3 gange.: "Første - sidste - og eneste" -

Ikke p.g.a vejret, for det er der ingen der er Herre over, - men pladsen er ret dyr, og den står slet, slet ikke mål med Prisen - samtidig skulle vi betale godt 40,- for strøm - efter en måler vi ikke kunne se, eller kontrollere, - og vi havde hverken gulvvarme eller UltraHeat tændt... såhh...?!
Og Servicebygningen lå "5 km væk" - og meget højt oppe af en masse trapper.
Så hjemturen henlægges
helt sikkert til en anden plads.
4/12-07 Frankrig
Da vi kom ind i Luxemburg, var det som at køre ind i Foråret - og videre frem blev det lysere og lunere - og mere og mere ændredes vores påklædning fra tykke trøjer og store overfrakker, til blot en tynd trøje over en kortærmet bluse, for til sidst at ende med en kortærmet - uden trøje - så det var rigtig skønt at køre den vej på.
Første stop i Frankrig, tog vi på en plads i Beune .: "Camp. Les Bouleaux", en rigtig hyggelig lille plads, hvor der også laves vin (egen avl) og sælges fra pladsen.
Der var så rent, pænt, ryddeligt. alle vegne, og Sanitetsbygningen super.
Mødte et Dansk ægtepar her, der kom lige efter os - de var på vej hjem - (og er blandt de beskrivelser om den stigende Kriminalitet og overfald - andetsteds på hjemmesiden -under.: Advarsel/Overfald - på forsiden)
5/12- sidste stop
Efter Beune, blev sidste stop inden Spanien, en overnatning på "den Kommunale" - i Nimes .: "Camp. La Bastide" - en, på alle måder, kedelig plads.
6/12-07 Ankomst
Videre ned gik det nu, og vi kunne se ende på rejsen, idet næste stop nu skulle blive "endestationen" - vejret var flot og Solrigt -
og total vindstille - og Trafikken var moderat - og via Perpignan - over Pyrenæerne - ned mod Barcelona var det virkelig smukt vejr - som en Sommerdag i Danmark -
MEN.: PLUDSELIG - og TOTAL uden varsel kom nogle GEVALDIGE stormvinde - fra Perpignan og gennem Pyrenæerne - så vi måtte køre i Læ på en Rasteplads, og selvom vi holdt helt stille, løftede Campingvognen sig et par gange så kun det ene hjul havde forbindelse med Asfalten - vi holdt der ca. 20 min. - turde ikke blive holdende - og turde ikke fortsætte - men Bent besluttede alligevel at gøre forsøget - for var vi blevet holdende der, så var risikoen for at vælte meget stor.
Så vi kørte - og det var bestemt ikke med glæde jeg "fulgte med" - men det blev det - for 5 min. længere fremme var der igen total vindstille..???!!
Det var væk så hurtig som det var kommet..!
Resten af vejen til Vilanova var perfekt - super vejr - !
Ved ankomsten til Pladsen, hilste vi på "Kamma" (kendt af Danskere der hver Vinter bor på Vilanova) og da hun (og andre) hørte om vores oplevelse med den Orkanagtige storm, var kommentaren.: "Det er et meget almindeligt fænomen på de kanter - mange Campingvogne er væltet der"..!
(Uf - vi skal jo samme vej retur..!)
De næste måneder, skulle så tilbringes på dette sted - så det bliver ikke til så meget "REJSEBESKRIVELSE" - som det bliver til billeder fra Pladsen - fra Byen - fra Bjergvandring - besøg i forskellige byer - lige fra mondæne byer - til Middelalderbyer - (hvor tiden synes at ha´ stået helt stille) - fra Rismarker til Middelhavet med de hvide strande - fra Klostre og fantastiske Kirker og Katedraler - og især fra Barcelonas mange spændende - flotte - områder - man kan virkelig færdes hver eneste dag rundt i Barcelona uden at se det samme - det er en så smuk - og meget særlig By - trods det at vi ikke er til "Storbyer" - så blev Barcelona besøgt rigtig mange gange af os - og vi er ikke blevet færdig med den By (om vi nogensinde bliver det..? Thja..??!!)
Skulle vi igen få lyst at opholde os i Spanien en Vinter - ja - så bliver det i hvert fald til ophold både ud - og hjem - på Vilanova Park (ikke p.g.a. af hverken Pladsen - eller dens faciliteter - men p.g.a. BARCELONA.. - og byens meget kendte kunstnere der i den grad - hver især - har sat sit præg på denne By.
Det kan meget dårligt beskrives på retfærdig og udtømmende vis - det skal opleves - jeg vil endda sige at fotos ikke kan gengive det - yde byen retfærdighed - ikke uden man selv har været på stedet - men et lille indtryk kan man få - ved at gå ind på "Foto-galleri" på hjemmesiden her.
Se hele vinteropholdet - og alle oplevelserne og fotos HER